Eple og kanelmuffins

Veldig gode muffins!
Røre:
150 g smør
200 gram sukker
2 toppa ss brunt sukker
200 g mel
1 ts bakepulver
3 egg
Fyll:
2 epler
På toppen:
50 g smør
6 toppa ss havregryn
6 toppa ss hakkede mandler
4 toppa ss sukker
1 ts kanel
Vi anbefaler papirformer (store) til disse da de var litt vanskelig å få dem hele ut av teflonformene.
Begynn med å skrelle eplene og skjære dem i biter. Kok dem i såvidt litt vann til de er møre. Hell evt. av vannet og mos eplene. Har du stavmikser anbefaler vi den.
Sett ovnen på 180 celcius.
Visp smør og sukker hvitt (ok, lysebrunt da, siden det er brunt sukker i) Ta oppi eggene. Sikt oppi mel og bakepulver som du har blandet sammen.
Fyll formene halveis med røra. Ta en stor teskje eplemos og liksom grav den litt nedi hver muffin. Fordel resten av røra oppå eplemosen igjen. Prøv å ikke røre det sammen. Ikke fyll formene mer enn ca 3/4 fulle.
Så smelter du smøret til toppingen, og rører i havregryn og hakkede mandler, sukker og kanel. Fordel dette på toppen av muffinsene. Stek i drøye 25 minutter.
pickles |
10 Comments |
mandag, april 13, 2009 at 5:55PM 



Reader Comments (10)
mMmMMmMMmm!!!
HERREGUD, dette så godt ut!! Og jeg som liksom skal inn i bikinien? Nei, heia våtdrakt, sier nå jeg! Dette må testes!
Disse så så vanvittig gode ut at jeg måtte prøve å lage de
- det kommer et innlegg på bloggen min litt senere :)
Veldig gode muffins, men neste gang dobler jeg mengde fyll!!!!
Tusen takk for masse gode oppskrifter!!!
De var helt fantastiske. Sprø på toppen, saftige og myke inni. De blir en slager her i huset!
Supergode muffins! Nam, nam!
Gjorde en liten vri fordi jeg syntes det hørtes så tungvindt ut med eplemos:
Doblet mengden epler, skar dem i små terninger kokte dem litt for å mørne dem, og blandet dem inn i røra. Ble kjempegodt!
Disse ble fantstisk gode! Sløyfet mandlene pga allergi, og tok i en knust havrekjeks i stede (sikkert ikke så mye å si på smaken). Kanelen gav den ekstra piffen:) Damene på jobben måtte få oppskriften etter å ha sett meg spise en sånn i lunsjen i dag. Noen av dem spiste smulene som ble igjen etter toppingen:)
Disse var kjempegode! Takk for at du deler oppskriftene.
Oi! Flott oppskrift, denne klarte jeg i ammetåka, og det sier sitt...
Min modifisering: Jeg er glad i epler og tok 3 sure, norske epler i stedet for 2. mistet et halvt eple på gukvet og bikkja spiste den opp før jeg rakk å si "Muff...!" så det var flaks. Deler man eplene i små, små biter behøvs ikke stavmikser at all. Mindre oppvask uten. I tillegg hadde jeg en kanelstang sammen med eplebitene under kokingen, NAM! Det skal sies at jeg er mer enn gjennomsnittlig kanelglad ;) I toppingen brukte jeg store havregryn fordi jeg alltid synes de er bedre enn små.
Det eneste jeg savnet i oppskriften var en angivelse på ca hvor mange muffins dette blir (ammetåke!). Jeg fikk til 9 former (ICAs store muffinsformer), og de ble, vel, velfyllte.
Hehe, vilde, vi pleier å få 12 muffins! Helt enig i at store havregryn er best. Tar seg mye bedre ut!