Islandsk soloppgangssjal
Dette sjalet ble laget i forbindelse med Loops Festivalen på Island i Juni 2010, og er laget for avanserte strikkere. Sjalet har navnet fordi teknikken blir seende ut som en rad soloppganger.
Les hele oppskriften før du begynner å strikke.
Garn
2 nøster Abuelita Tjukk Merino
Pinner
Lang rundpinne 10 mm
Legg opp 8 masker på 10 mm.
Pinne 1:
*Strikk 1, lag et kast* Gjenta fra * til * ut pinnen.
OBS: Ikke lag kast før den første masken, men begynn bare med å strikke en slik det står i oppskriften.
Tips: Dersom du ønsker store hull, kan du lage to kast på pinnen mellom hver maske du strikker.
Pinne 2:
Ta de fire maskene ytterst på pinnen løst av (som om du skal strikke de vrangt), og slipp opp kastene imellom (fra forrige omgang). Du har nå 4 store løkker/masker på høyre pinne. Sett de fire maskene på venstre pinne.
La maskene bli værende på venstre pinne mens du strikker de fire maskene sammen slik: 1 rett, 1 vrang, 1 rett, 1 vrang, 1 rett og 1 vrang gjennom det samme hullet som den første maska. Mellom hver maske drar du tråden helt ut så alle de seks maskene du får på høyre pinne blir like lange.
Tips: Når du strikker vrangt, anbefaler vi å holde tråden på samme sted som når du strikker rett. Pinnen skal stikkes inn bak tråden.
Det er kun på begynnelsen OG slutten at du skal strikke seks masker i de fire maskene. Det er for å øke slik at sjalet blir trekantet. Ellers skal det kun strikkes fire ganger pr fire masker.
Resten av pinnen strikkes på samme måte men med fire masker: Ta fire masker løst av pinnen og så strikke 1 rett, 1 vrang, 1 rett og 1 vrang gjennom de samme maskene før du tar de av venstre pinne.
Men HUSK å strikke en ekstra rett og vrang i når du avslutter pinnen, det er slik du øker arbeidet.
Gjenta nå pinne 1 og 2 så langt du måtte ønske, eller til garnet nærmer seg slutten.
Du avslutter ved å strikke pinne 1, for så å felle på neste pinne. Dette gir en bølgete kant som avslutning, og ser nesten litt heklet ut.






fredag, juni 18, 2010 at 4:15PM
Reader Comments (29)
Hei
Nydelig sjal!
Hvor stort blir omtrent dette med 2 nøster som i oppskriften?
Trine
Nydelig sjal som jeg har veldig lyst å få til!!
Her faller jeg av:
La maskene bli værende på venstre pinne mens du strikker de fire maskene sammen slik: 1 rett, 1 vrang, 1 rett, 1 vrang, 1 rett og 1 vrang gjennom det samme hullet som den første maska.
Hvordan strikker man fire masker "sammen" gjennom samme hullet som den første masken? Hvilket hull er det dere mener?
Og på hvilken/hvilke av de fire maskene skal det økes for at det skal bli til seks masker, hvis det i det hele tatt skal økes?
Bare strikk alle 4 maskene sammen fire/seks ganger (ettersom det skal økes eller ikke) :) Det skal økes i hver ende.
Jeg faller også litt av. Det står i oppskriften;
Ta de fire maskene ytterst på pinnen løst av (som om du skal strikke de vrangt), og slipp opp kastene imellom (fra forrige omgang).
Betyr at at man tar av en 1 maske, slipper opp kastet, tar av 1 maske, slipper opp kastet, tar av en maske, slipper opp kastet osv... til man har 4 masker på pinnen og sluppet opp 4 kast?
Hmm... Jeg skjønner heller ingenting. Veldig fint sjal, så jeg skulle gjerne gitt det et forsøk, men denne oppskriften kunne like gjerne vært gresk...
Det er helt riktig Trine! Og så setter du dem tilbake på venstre pinne og strikker dem sammen igjen :)
Oppskriften er laget for avanserte strikkere på strikkefestival så den kan nok være litt komplisert. Vi skal prøve å legge ut en video!
Jeg står også helt fast her. Kunne dere forklart dette bedre?
Hei. Det man skal gjøre er å lage lange masker som kan strikkes sammen flere ganger. Det gjør man ved å strikke et kast i mellom hver maske på rad 1, og så slippe det opp igjen på rad 2. Da får man lange masker.
Man slipper opp fire masker i slengen og setter dem tilbake på venstre pinne for å strikke dem. Så strikker man gjennom alle maskene. Akkurat som om du ville strikket to sammen strikker du her fire sammen. Og du strikker de samme fire maskene sammen flere ganger. Enten seks ganger (på endene, for å øke arbeidet) eller fire ganger (ellers)
Lykke til :)
Da har jeg kommet godt igang - og sjalet blir virkelig flott. Nydelig garn å strikke med som er mykt og godt rundt halsen.
Trodde dette skulle gå i en rasende fart siden det er så store pinner, men det er mer jobb med "løkkene" enn jeg regnet med:-)
Kjempefin oppskrift, etter noen forsøk skjønte jeg den og den sitter fort i fingrene. Jeg holder nå på med mitt tredje sjal, prøver litt forskjellig garn. :)
Kikk gjerne innom bloggen min, 2 sjal er blogget der.
Oj, de var superfine! Så fint det var med duskene på!
Håper dere kommer med en liten tutorial på dette: "Når du strikker vrangt, anbefaler vi å holde tråden på samme sted som når du strikker rett. Pinnen skal stikkes inn bak tråden."
Jeg forstår ikke hvordan jeg skal få strikket vrangt med å ha tråden som når jeg strikker rett...
Får jeg samme resultat om jeg strikker vrangt på "vanlig" måte?
Ja mona, reultatet blir det samme, det blir bare lettere. Det vi beskriver er det som i utlandet kalles "Norwegian purl", kanskje youtube har en video?
Tusen takk! You tube har opp til flere videoer med Norwegian purl :)
Hei - det er nevnt noen blogger her med bilde av disse skjerfene i andre farger OG med dusker... Kan vi andre - som ikke har websiden - få se på disse? Har nemlig en ferdig i grønn og dusker hørtes morsomt ut... få se! Ü Ü
Ok - fant tilslutt websiden til pinnepenn... Ü
Dette sjalet ser helt fantastisk flott ut! Jeg har et nydelig Lorna's Laces Butterfly&Bullfrogs garn som jeg har spart på - jeg tror dette endelig kan være det perfekte sjalet å lage!
Et spørsmål - hvordan ser sjalet ut på baksiden? Er det likt? Jeg er spesielt på utkitt etter et mønster som er likt på begge sider.
Nei, det er ikke likt på begge sider.
For et flott sjal! Var inne og sjekket hvilke farger det var å velge mellom:) Et lite spørsmål bare: I oppskriften står det at en trenger 2 nøster. Vil det si 200g? Noen farger har 100g merke på seg, mens andre ikke har det. Ble litt forvirret jeg....
Alle er 100 g av Abuelita Tjukk Merino. Du trenger 200 g.
Hei dere.
Er ganske ny "fan" og er nettopp ferdig med sjalet. Ble kjempebra :D Supert med video av strikkemetode! Er ikke sikkert jeg hadde skjønt hvordan jeg skulle gjort det uten ;) Keep up the good work!
Takk! Hyggelig å høre;)
Når man avslutter, så skal man strikke r,kast,r,kast, osv... Men på neste omg (fellingen), slipper man opp kastene slik man gjør på resten av arbeidet, eller feller man kastene slik man feller en vanlig maske?
Har dere forslag til lue som passer dette mønsteret? Gjerne litt baggy.
Lua til Hello New york settet er i samme garn og vil passe fint til!! Vi strikket ensfarget skjerf og stripete lue til det sette og syns det er veldig fint ;)